|TC-TLP36USB
Tripp Lite TLP36USB 3-Outlet Spherical Surge Protector, 4 USB Ports (4.8A Shared) - 6' (1.83 m) Cord, 5-15P Plug, 540 Joules, Black
TLP36USB | TC-TLP36USB
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Product Overview
Sphere-Shaped 3-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
3 NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
4 USB Ports Share 4.8 Amps of Charging Power
USB-A ports are available for charging your smartphone, tablet and other USB mobile devices. They share 4.8A for charging multiple devices at the same time.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Includes the Latest Safety Features to Maintain Your Equipment's Well-Being
Ball-Shaped Design Gives You Plenty of Options for Installation and Use
Main Features
- 3-Outlet spherical surge protector
- 4 USB Ports with 4.8A shared Power
- 540 joules surge suppression rating
- Protects against EMI/RFI line noise
- Automatic shutoff for safety
- Compact design ideal for travel
- Mounting slots for easy installation
- Safety shutters on unused outlets
- Green LED indicates protection status
General Information
Specifications
Application/Usage Residential Material Plastic Number of Outlets 3
Receptacles 3 x NEMA 5-15R, 4 x USB
Color Green Depth 3.3" Height 3.6" Weight 1.18lb Width 3.6"
Input Voltage 120V AC Power Handling 1800VA Surge Energy Rating 540 J