YW-OLED42C6PUA
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Screen Size: 42"
Image of YW-OLED42C6PUA
Shop All LG Consumer
LG OLED42C6PUA 42" evo Series Class OLED AI C6 4K Smart TV, 2026
OLED42C6PUA | YW-OLED42C6PUA
Product Overview
Experience personalized content in stunning realism with the 42" 4K HDR Smart OLED evo AI C6 TV from LG. Powered by the updated Alpha 11 AI processor Gen3, the Dual AI Engine offers faster operation and improved graphics, combining with an OLED panel that provides over 8.3 million self-lit pixels that use LG's Perfect Black and Perfect Color to create a lifelike image. TV and movie lovers can use the LG Smart TV platform to access thousands of shows and movies, customizing the experience with Google Gemini and Microsoft Copilot by simply using your voice. Gamers aren't left out, as the evo AI C6 sports a 120Hz refresh rate and dedicated features for smooth gameplay.
Main Features
  • Over 8.3 million self-lit smart pixels with Perfect Black and Perfect Color technology
  • Alpha 11 AI Processor Gen3 LG's most powerful Dual AI Engine for the ultimate picture and speed
  • Ultimate Gaming with 165Hz Refresh Rate , NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium and 0.1ms response time
  • You can watch on and on with confidence and peace of mind with OLED Care
  • Personalize Your Space: Transform your TV into a work of art with LG Gallery+
General Information
Name: LG OLED42C6PUA 42" evo Series Class OLED AI C6 4K Smart TV, 2026