|TC-BP36V423U
Shop All Eaton Tripp Lite
Eaton Tripp Lite BP36V42-3U External 36V 3U Rack/Tower Battery Pack for Select Eaton Tripp Lite UPS Systems (BP36V42-3U)
BP36V42-3U | TC-BP36V423U
Product Overview
BP36V42-3U rack/tower external battery pack offers extended battery runtime when used in conjunction with expandable 36V rack-mount and tower UPS systems. Includes heavy-gauge cabling with high-current DC connector for safe, simple installation. Included daisy-chain connector enables the connection of additional compatible 36V external battery packs to the host UPS. Included mounting accessories support 3U rack-mount installation in 4-Post racks. Options for 2-Post center-mounting and upright tower installation available. Compatible with SMART1000RMXL2U, SMART1200XLHG, SMART1500RMXL2UA, SMART1500RMXLN, SMART1500XL, SMX1200XLHG, SMX1500XLRT2U and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Main Features
- Extended-run UPS operation with compatible 36V DC UPS systems
- Heavy-gauge cabling with high-current DC Connectors
- Daisychain Connector for additional battery packs
- Mounting brackets for 4-Post rack installation
- Supports 2-Post center-mounting with 2POSTRMKITHD
- Upright tower placement with 2-9USTAND option
General Information
Name: Eaton Tripp Lite BP36V42-3U External 36V 3U Rack/Tower Battery Pack for Select Eaton Tripp Lite UPS Systems (BP36V42-3U)
Category: Batteries & Power Supplies, Batteries & Battery Packs, Battery Packs
UPC Code: 037332123312
Country of Origin: China. Country of origin is subject to change.
Specifications
Maximum Battery Life 6-Year Minimum Battery Life 4-Year Output Voltage 36V DC
Battery Chemistry Lead Acid
TAA Compliant Yes
Depth 25" Form Factor External Height 5.3" Width 17.5"