PM-MCCS12E
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Width: 12"
PEDESTAL PRO Square 12x12 Steel Housing
Shop All Pedestal Pro
Pedestal Pro MC-CS-12-E 12" 12" Square Steel Housing, Black Power Coated
MC-CS-12-E | PM-MCCS12E
Product Overview
Features:
  • Height: 12"
  • Width: 12"
  • Top Overhang: 3.5", tapers to 1.75" at sidewall bottom
  • Back Box Area: 3" (D)
  • Total Depth: 6.5"
  • Finish: Black Wrinkle TGIC Outdoor Polyester Powder Coat
  • Knockouts: 16, 0.25" diameter
  • Center Hole: 1.75" diameter
  • Material Thickness: 16 gauge
Main Features
  • Mounting Box offers a reliable, convenient mounting solution
  • Heavy Duty feature for maximum productivity with added dependability
  • Outdoor application/usage allows adaptability with easy installment
  • 14 gauge steel, 3 deep back box
  • 3.5 overhang at the top tapering to 1.75 at the bottom
  • 1.8 center hole with knockouts, EPDM rubber seals, NEMA 4.x
General Information
Name: Pedestal Pro MC-CS-12-E 12" 12" Square Steel Housing, Black Power Coated